Van YYÜ’de 2023 Erasmus  Days etkinliği öğrencilerin yoğun ilgisiyle gerçekleşti

Van YYÜ’de 2023 Erasmus Days etkinliği öğrencilerin yoğun ilgisiyle gerçekleşti

ABONE OL
14 Ekim 2023 16:47
Van YYÜ’de 2023 Erasmus  Days etkinliği öğrencilerin yoğun ilgisiyle gerçekleşti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından Erasmus+ deneyimlerini paylaşmak, projelerini duyurmak ve potansiyel yararlanıcıları Erasmus+’tan faydalanmaya teşvik etmek amacıyla ‘Erasmus Days’ etkinliği programı düzenlendi.


“Avrupa’yı aydınlatmak için 6 gün” sloganıyla başlatılan ve her yıl Ekim Ayı içerisinde kutlanan ‘ErasmusDays’ etkinlikleri bu yıl Üniversitemiz koordinesinde Van Valiliği, Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü Eurodesk Temas Noktaları ile Türkiye Mesleki Yeterlik Kurumu desteğiyle gerçekleşti.


Prof. Dr. Cengiz Andiç Kültür Merkezindeki program; müzik dinletisi ve yapılan açılış konuşmalarının ardından Erasmus Ofisi Bilgilendirmesi, AB Formatında CV Hazırlama ve Europlass Araçlarıyla İş Fırsatlarına Erişim, Gençler için AB Fırsatları, ESC Programı ve SALTO-Youth Tanıtımı ile devam etti.


Etkinlik programına katılan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Kayri, Erasmusdays etkinliğinin amacının Erasmus+ programının görünürlüğünü arttırmak ve daha fazla faydalanıcıya ulaşmak olduğunu vurguladı.
2022 yılında 58 ülkede düzenlenen Erasmusdays etkinliklerinde ülkemiz etkinlik sayısı bakımından ikinci sıraya yerleştiğini belirten Rektör Yardımcısı Kayri; “Bu sene ise hedefimiz şampiyonluk dedik ve biz de üniversitemiz koordinesinde gençlerimiz için faydalı bir gün planladık. Burada yürütülen tüm etkinlik ve faaliyetler, sizlerin Avrupa Birliği fırsatlarından en iyi şekilde yararlanmanıza vesile olmak için yapılmaktadır. Bu nedenle, üniversite olarak her yıl bugüne özenle hazırlanmaktayız.” aktardı.


Van YYÜ Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğünün yürüttüğü yükseköğretimde öğrenci ve personel hareketliliğinin yanı sıra farklı Erasmus projelerinden Üniversitemizi faydalandırmayı arzuladıklarını söyleyen Prof. Dr. Murat Kayri; “2021 yılında Üniversitemiz yürütücü olarak KA220 yetişkin eğitimi projesi almaya hak kazandı, bu sene ise Erzincan Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitemizin ortaklığında hazırlanan KA220 okul eğitimi projemiz hibelendirilmeye layık görüldü.” bilgisini paylaştı.


Yine yükseköğretimde öğrenci hareketliliği kapsamında TED ve YAŞAR üniversiteleri ortaklığında başvurdukları yükseköğretimde konsorsiyum akreditasyonun kabul edildiği haberini veren Rektör Yardımcısı, bu konsorsiyumla birlikte hazırladıkları Sosyal Girişimcilik temalı staj hareketliliği projelerinin de kabul aldığını ve bu sayede daha fazla sayıda öğrencinin AB ülkelerinde staj yapmasını sağlayabileceklerini söyledi.


Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Kayri, konuşmasını; “Erasmusdays etkinlikleri kapsamında bu tür proje faaliyetlerinin yaygınlaştırılmasını ve daha fazla akademisyenimizin Erasmus projeleri üretmesini hedeflemekteyiz.” ifadeleriyle sonlandırdı.


Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Kayri’den sonra konuşan Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Dr. Öğr. Ü. Şehnaz Nigar Çelik ise ErasmusDays etkinlikleri için Üniversitemizin paydaşı olan diğer kurumlara teşekkür ederek etkinliğe ismini veren Erasmus’tan bugüne değin ErasmusDays günleri ile ilgili kısa bir bilgilendirme bulundu.


Erasmus hibe programı kapsamında yapılan tüm değişim faaliyetlerini çok değerli bulduklarını ve bu kapsamda ciddi çalışmalar yapmakta olduklarını belirten Çelik, yetişkinlere yönelik bazı uygulamalar olmakla beraber programın asıl hedef kitlesinin gençler olduğunu ifade etti. Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Çelik, akademisyenlerin, Üniversitemizin uluslararasılaşması kapsamında yürütülen çalışmalardaki katkılarıyla birlikte Avrupa fırsatları konusunda gençlerimize rehberlik etmesinin oldukça önemli olduğunun altını çizdi. Dr. Öğr. Ü. Şehnaz Nigar Çelik, Erasmus+ programı kapsamında üniversitemize farklı temalarda projeler kazandırarak yürütülecek faaliyetlerin hem akademisyenlerin kendi çalışmalarına katkı sağlayacağını hem de üniversitemizin uluslararası arenadaki görünürlüğünü arttıracağını vurguladı.
Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte Eurodesk Temas Noktası standının yanı sıra Van YYÜ Öğrenci Toplulukları stantları, Van Emniyet Müdürlüğü, İl Gençlik ve Spor Bakanlığına Bağlı Genç Ofis, Yeşilay ve Kızılay stantları gibi pek çok stantta öğrenciler, bilgilendirildiler. İl Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Atlı Birlikleri de öğrencilerin meraklı bakışları altında etkinlikteki yerlerini aldılar.


Gün boyunca devam eden, çok sayıda akademisyen ve öğrencinin katıldığı etkinlik programında; İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Murat Kayri, Prof. Dr. Şenay Baydaş ile Prof. Dr. Cemil Göya kurulan stantları gezerek bilgi aldılar.
Etkinlik; Üniversitemiz akademisyenleri ile Mesleki Yeterlik Kurumu, Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Ofisi, Van Valiliği AB Ofisi’nden uzmanların sunumlarını gerçekleştirmesinin ardından konser programıyla son buldu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.