Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Federasyonu  haklarını talep etti

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Federasyonu haklarını talep etti

ABONE OL
5 Kasım 2023 15:58
Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Federasyonu  haklarını talep etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Federasyonu üyeleri Van AVM önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.


Basın açıklamasını okuyan Federasyon Başkanı Cemal Aslan Devlet’de açıkça görünen ilk işe giriş tarihimiz, emeklilik hesabında hizmete başlangıç tarihi olarak sayılmalıdır dedi.


Başkan Aslan “1986’da çıkan 3308 Sayılı Yasanın elimizden aldığı Sosyal Güvenlik kapsamındaki hak kaybımız neticesinde bizler, zorunlu staj ve çıraklık yaparken Sgk tarafından işe giriş tarihli ve Sgk tescil numaralı sigorta kartı verilerek ve “Sigortanız başladı” denilerek aldatılan ve sonrasında bu tarih, gerek SGK ekranında, gerek SGK sistemlerindeki verilerde sigorta başlangıcı gösterilerek kandırılmaya devam edilen, akabinde 2000’li yılların başlarında ikinci bir tarih çıkartılarak mağdur bırakılan bir kitleyiz”
SSK kartlarındaki ilk işe giriş tarihinde sigorta başlangıcı olarak kabul edilmesini belirten Başkan Aslan, fiili çalışma var ise, maaş alınmış ise iş hayatı başlamıştır. Dolayısıyla sigortalılık süresi başlamıştır. Sadece ülkemize özgü olan bu sorunun bir an önce çözülerek fiilen çalıştığımız ve sigorta kayıtları ile E-Devlet’de açıkça görünen “ilk işe giriş tarihimiz” emeklilik hesabında hizmete başlangıç tarihi olarak sayılmalıdır. Nasıl ki bir insanın iki farklı doğum tarihi olmazsa, iki adet işe girişi de hukuken olamaz” ifadesini kullandı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.